hke
19 بهمن 1401 - 15:53

قطار توسعه در کهگیلویه و بویراحمد سرعت گرفت/ افتتاح ۵۶۹ پروژه فجر

یاسوج_ قطار توسعه در کهگیلویه و بویراحمد با افتتاح و کلنگ زنی ده ها پروژه کلیدی طی دهه فجر سرعت گرفته است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها_ پژمان امیدی: کهگیلویه و بویراحمد استانی لبریز از ظرفیت‌های بکر خدادادی است که هر متر از خاک غنی آن، نعمتی را در خود جای داده است. استانی که تا پیش از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، حرفی برای گفتن نداشت و روزگاری یک محرومیت فوق عمیق تاریخی را به دوش می‌کشید.

در سالهای پیش از انقلاب، تنها ۱٠ درصد از جمعیت شهری کهگیلویه و بویراحمد از ظرفیت برق رسانی، آن‌هم به شکل ناقص بهره مند بودند که امروزه علیرغم توپوگرافی سخت گذر و گاهاً صعب العبور برخی مناطق، پوشش ۱٠٠ درصدی شهرها و روستاها عملیاتی شده است.

دسترسی به گاز نیز محدود به شهرهای نفت خیزی مانند گچساران آن‌هم به شکل نقطه‌ای بوده که امروزه ۱٠٠ درصد ساکنان شهری و ۹٠ درصد جمعیت روستایی از این ظرفیت بهره مند شده‌اند.

قطار توسعه در کهگیلویه و بویراحمد سرعت گرفت/ افتتاح ۵۶۹ پروژه فجر

سایر شاخص‌های خدمات رسانی نیز به همین منوال با پیروزی انقلاب اسلامی ایران رشد کرده و نمود آن را در نقطه به نقطه استان می‌بینیم.

جنس درخواست‌ها دگرگون شد

با تحقق نیازهای اولیه زیرساختی، جنس درخواست‌ها نیز دگرگون شده و معنای توسعه برای مردمانی که روزگاری آرزوی جاده‌ای آسفالته داشتند، شکلی حقیقی به خود گرفته است.

بر اساس بررسی خبرنگار مهر، در حال حاضر کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۲٠٠٠ پروژه را در قلب خود جای داده تا در صورت عزمی راسخ به عنوان کارگاهی عظیم در بحث عمرانی دیده شود.

در این میان و طی دهه فجر، پروژه‌های سرنوشت سازی در این استان کلنگ زنی و یا افتتاح شده تا بخشی از ظرفیت‌های توسعه در این استان شکل بگیرد.

افتتاح و کلنگ زنی بیش از ۶۸۶ پروژه

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از ۶۸۶ پروژه با اعتباری بالغ بر سه هزار میلیارد تومان در دهه فجر افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود.

سید علی احمد زاده با اشاره به پروژه‌های افتتاحی و کلنگ زنی دهه فجر ۱۴۰۱ گفت: طی این دهه، بیش از ۶۸۶ پروژه در شهرستان‌های مختلف کلنگ زنی و یا افتتاح می‌شوند. در این میان در حوزه‌های مختلف، ۵۶۹ پروژه افتتاحی و ۱۱۷ پروژه کلنگ زنی است.

وی با بیان اینکه بالغ بر یکهزار و ۸۷۳ میلیارد تومان برای پروژه‌های افتتاحی هزینه شده است، گفت: بیش از یکهزار و ۲۰۹ میلیارد تومان برای پروژه‌های کلنگ‌زنی پیش بینی شده است.

استاندار پروژه تصفیه خانه آب شهر یاسوج، آبرسانی به غرب دهدشت، پارک آبی یاسوج، بیمارستان ۳۲ تختخوابی لیکک، پروژه‌های نوسازی مدارس، پروژه‌های حوزه ارتباطات و فناوری، طرح‌های آبرسانی و گازرسانی را از جمله طرح‌هایی دانست که در دهه فجر امسال به بهره برداری می‌رسند.

بهره برداری از کارخانه قند یاسوج

وی به اقدامات دیگری برای توسعه استان اشاره کرد و گفت: کارخانه قند یاسوج که سال‌ها قبل از مدار خارج شده بود، با تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار، ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

احمد زاده ابراز داشت: این پروژه در سفر دور دوم رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد.

قطار توسعه در کهگیلویه و بویراحمد سرعت گرفت/ افتتاح ۵۶۹ پروژه فجر

احمد زاده با بیان اینکه پتروشیمی گچساران دارای ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی است و تا نوروز ۱۴۰۲ تکمیل و افتتاح می‌شود، پیشرفت فیزیکی پتروشیمی دوم گچساران را ۲۸ درصد و پتروشیمی دهدشت را ۳۸ درصد دانست.

افتتاح بیمارستان ۳۲ تختخوابی بهمئی

استاندار با بیان اینکه بیمارستان ۳۲ تختخوابی بهمئی در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد، ابراز داشت: در سایر شهرستان‌ها یا بیمارستان در حال احداث بوده و یا احداث می‌شود و از محرومیت‌ها فاصله می‌گیریم.

وی با تاکید بر ظرفیت بخشی تولیدات، بیان کرد: طرح زنجیره مرغ گوشتی با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومان در منطقه لیشتر گچساران و نظیر چنین طرحی در بهمئی در حال احداث است و احداث ۵۰ طرح مرغداری گوشتی از دیگر اقدامات در بخش اقتصادی استان است.

احمد زاده با اشاره به کارخانه آهک هیدراته از پیشرفت ۶۰ درصدی این پروژه خبر داد و گفت: راه اندازی ۵ شهرک گلخانه‌ای، احداث ۸ واحد سردخانه‌ای دیگر پروژه‌های حوزه اقتصادی در جهت توسعه و پیشرفت استان است.

قطار توسعه در کهگیلویه و بویراحمد سرعت گرفت/ افتتاح ۵۶۹ پروژه فجر

وی خاطرنشان کرد: اعتبارات حوزه آب یکهزار و ۹۲۵ میلیارد تومان است و در این حوزه کارهای بزرگی در دست انجام است و کلنگ زنی «سد سقاوه» نیز هدفگذاری شده است.

استاندار گفت: در دوران قبل از انقلاب کهگیلویه و بویراحمد از تمامی زیرساخت‌ها محروم بود و از شرایط خوبی به خصوص در مناطق روستاها برخوردار نبودیم.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب در همه زمینه‌ها عقب ماندگی داشتیم و با واژه توسعه بیگانه بودیم، گفت: به لطف انقلاب اسلامی طی ۴۴ سال اخیر خدمات خوبی به همه مناطق و روستاهای این استان ارائه شده است.

احمدزاده با اشاره به اینکه قبل از انقلاب اسلامی سرجمع نیروهای متخصص استان به تعداد انگشتان یک دست بود و نیروی انسانی برای توسعه استان نداشتیم، افزود: به برکت پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه که مهمترین رکن پیشرفت و ترقی و مهد علم است تأسیس شد. در گذشته تنها صنعت استان در صنعت نفت و گاز گچساران خلاصه می‌شد، اما امروزه کارهای بزرگی در حوزه پتروشیمی‌ها، صنایع بزرگ و کوچک در حال انجام است.

تخصیص ۷ هزار میلیارد تومانی سفر دولت

استاندار با اشاره به توجه ویژه دولت جهادی و انقلابی به استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: استان وارد فاز جدیدی برای توسعه شده است، در سفر سال گذشته دولت به کهگیلویه و بویراحمد ۷ هزار میلیارد تومان اختصاص داده شد که طی سه سال این اعتبار به استان تزریق شود.

بر همین اساس افتتاح و کلنگ زنی پروژه‌های دهه فجر ۱۴٠۱ از چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه در شهرستان‌های مختلف آغاز شد.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد را زنده کرده و شاهد پیشرفت و آبادانی بیشتر در استان نیز خواهیم بود.

آغاز افتتاح طرح‌ها در شهرستان‌ها

احسان عسکری ظهر چهارشنبه در آئین افتتاح پروژه‌های شهرستان بویراحمد، افزود: رشد توسعه استان در قالب ایجاد و بهره برداری از دهها پروژه هدفگذاری شده است.

عسکری پروژه تبدیل شبکه سیم مسی به کابل خود نگهدار برق شهر یاسوج، جابه‌جایی فیبر نوری خاکی و سایت ساحلی به نمایندگی از ۳۵ پروژه، کارخانه میوه خشک‌کنی و بسته‌بندی میوه و سبزی، دبستان ۶ کلاسه شهید سلیمانی، سردخانه تولید عرقیات و گلاب، کلنگ زنی زمین ورزشی «ده برآفتاب» و بهره‌برداری از شبکه گاز بخش «لوداب» را برخی از پروژه‌های عمرانی و اقتصادی شهرستان بویراحمد دانست که طی امروز افتتاح می‌شود.

۴٠ پروژه فناوری در بویراحمد افتتاح شد

نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از بهترین و مهمترین پروژه‌های دهه فجر امسال برای استان و به ویژه شهرستان بویراحمد، پروژه‌های مخابراتی و فناوری اطلاعات است.

مهدی روشنفکر ظهر چهارشنبه در آئین کلنگ زنی و افتتاح پروژه‌های شهرستان بویراحمد، اعتبارات طرح‌های افتتاحی و کلنگ زنی حوزه ارتباطات امروز بویراحمد را بیش از ۹۲۰ میلیارد ریال اعلام کرد.

قطار توسعه در کهگیلویه و بویراحمد سرعت گرفت/ افتتاح ۵۶۹ پروژه فجر

وی ابراز داشت: همچنین پروژه جابجایی فیبر نوری خاکی سایت ساحلی به نمایندگی از ۳۵ پروژه افتتاح و به بهره برداری رسید.

بنابر این گزارش قطار توسعه در کهگیلویه و بویراحمد در صورت تحقق طرح‌های اجرایی سرعت گرفته و واژه محرومیت تاریخی از این استان رخت برخواهد بست.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1027985