hke
02 دی 1401 - 19:46

اردوغان: رویکرد آتن در قبال مهاجران وارد مرحله «قساوت» شده است

رئیس جمهور ترکیه، «رویکرد خصمانه یونان» در قبال مهاجران را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تی‌آرتی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با انتقاد شدید از یونان درباره رویکرد این کشور نسبت به مهاجران، گفت که نگاه و نحوه برخورد آتن با مهاجران، حالا به مرحله «قساوت» رسیده است.

اردوغان گفت: رویکرد همسایه غربی ما، یونان در قبال مهاجران حالا به مرحله بیرحمی رسیده و متاسفانه کشورهای غربی به این قساوت یونان، هیچ پاسخی نمی‌دهند.

وی افزود: همگی از بی‌تفاوتی به تصاویر جانگداز مرزی و پناهگاه‌های پناهجویان که شبیه به اردوگاه‌های آلمان نازی است، عمیقا متاثر شدیم. در مبارزه با تروریست‌ها نیز با پنهان شدن پشت عبارت «پناهجوی سیاسی»، رویکردی مشابه را نظاره‌ می‌کنیم.

اردوغان با مقصر دانستن غرب بابت اینکه نسبت به این موضوع به اندازه کافی حساس نیست، گفت که اقدام کشورهای غربی و برخی نهادهایی که درهای خود را به روی مهاجران سوری، عراقی و آفریقایی باز می‌کنند، نشان‌دهنده «سطوح بالای تحمل و تاب‌آوری در قبال گروه‌های تروریستی پ.ک.ک و جنبش گولن است.»

وی در ادامه اضافه کرد که گروه جدایی‌طلب و تروریستی پ.ک.ک، با دریافت و جمع‌آوری اعانه و کمک از این کشورها، در واقع تامین مالی حملات در سوریه، عراق و ترکیه را برعهده دارد.

اردوغان با اشاره به بحران سوریه گفت: متاسفانه، بشریت در مواجهه با این بحران، آزمون خوبی را پشت سر نگذاشت. کشورها و نهادهای غربی تنها زمانی که پناهندگان پشت مرزهایشان رسیدند، درباره تراژدی انسانی در سوریه صدایشان را بلند کردند و به جای یافن راه‌حل این بحران، واکنش آنها در زندانی کردن مهاجران پشت سیم‌های خاردار، تجلی پیدا کرد. کسانی که از محرومان خارج از مرزهایشان غفلت می‌کنند، وقتی پای سعادت، امنیت و مصونیت خودشان در بین باشد، «ابتدایی‌ترین نمونه‌های فاشیسم» را به نمایش می‌گذارند.

گروه پ.ک.ک در جریان بیش از ۳۵ سال اقدامات تروریستی علیه ترکیه، مسئول مرگ بیش از ۴۰هزار نفر از جمله زنان، کودکان و نوزادان بوده است. گروه «جنبش گولن» نیز کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه را رهبری کرد که در جریان آن ۲۵۱ تن کشته و ۲هزار و ۷۳۴ نفر زخمی شدند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 929000